Nejlepší hry zdarma

Nejlepší Free to Play hry

Kategorie tzv. Free to Play her, tedy her, které můžete hrát zdarma, se v posledních letech neuvěřitelně rozrostla a dá se říct, že udala směr, kam se hry budou v dohledné době ubírat.

Není to přitom tak dlouho, co spojení F2P (Zkratka Free to Play) bylo považováno téměř za sprosté slovo. Tyto hry začínalo jako nepříliš kvalitní hříčky, ale tam, kde se šetřilo na herních mechanikách, rozhodně se nešetřilo na funkcích ingame obchodu a tyto hry tak často byli jen vysavačem na peníze.

Prvním velkým zlomovým momentem v tomto žánru bylo spuštění dnes už legendární (heh?) hry League of Legends, která ukázala, že jako F2P lze vytvořit velmi kvalitní hru, a že monetizace může spočívat jen v prodeji kosmetických věcí, tedy nic co by jakkoli zvýhodnilo platící hráče od těch neplatících. Od vydání LoLka uplynula pěkná řádka let a žánr Free to Play se opakovaně ukazuje jako nejživotaschopnější model distribuce online her. Stačí se podívat na hry jako Hearthstone, Dota 2, League of Legends nebo poslední fenomén Fortnite, aby nám bylo jasno, že tento segment dominuje veškerým počítačovým hrám.

I vzhledem k úspěchu zmíněných her, se na nás F2P tituly valí ze všech stran, přišlo nám tedy jako dobrý nápad, dát dohromady – nebo se aspoň o to pokusit, seznam těch nejlepších.


Fortnite

Pokud jste ještě neslyšeli o Fornite, tak jsme pravděpodobně poslední dva roky žili na Marsu. A i tam byste se pravděpodobně Fornite nevyhnuli.

Fornite se objevil v roce 2017 jako rána z nebe a odstartoval doslova evoluci herního průmyslu. Myslím, že úspěch musel šokovat samotné autory, kteří navíc tou dobou nezažívali úplně největší úspěch se svou hrou Paragon a rozhodně šokoval herní svět, kdy Fornite byl největším impulzem, který trh dostal od doby vydání League of Legends.

Ok, pokud nějakým zázrakem skutečně nevíte co je Fornite zač, tak svým zařazením jde o “kooperativní survival hra s prvky stavění”. S daleko lepším označením ale přišli sami tvůrci, když řekli “..představte si to jako mix Minecraftu a Left4Dead”.

V původní hře Fornite Survival, na jejiž základech – po úspěchu Player´s Unknown Battleground; Fortnite Battle Royle vznikl jste bojovali proti hordám zombíků. Dnes už místo zombíků střílíte protihráče, ale stavění, které Fornite dodnes odlišuje od konkurence zůstalo zahováno.

Hratelnost Fornite se strašně špatně zprostředkovává. Běháte po mapě, která se s postupem času zmenšuje, sbíráte suroviny a vybavení, vyrábíte lepší pasti a do toho za běhu stavíte nejrůznější kontrukty. Celé je to strašně bizarní, ale funguje to! Další věc, co Fortnite odlišuje od konkurence je frekvence přidávání obsahu. V podstatě každý týden do hry přibude nový obsah a vy tak máte pořád co dělat a co objevovat.


League of Legends

League of Legends bylo vydáno v roce 2009 a už v době svého vydání se setkalo s velmi kladnými ohlasy. Hra si během krátké doby začala budovat svou hráčskou základnu a už v roce 2012 byla nejhranější počítačovou hrou v Evropě a Severní Americe. V roce 2014 už hru hrálo měsíčně 67 milionů hráčů!

League of Legends způsobila svým vydáním hned dvě revoluce na poli herního průmyslu. Tím prvním byla redefinice F2P modelu. Zatímco ostatní hry prodávaly předměty, které vám usnadnily postup hrou, League of Legends se soustředilo čistě na prodej kosmetických doplňků. Hráči, kteří nechtěli platit tak ze hry měli úplně stejný zážitek, jako hráči, kteří utráceli jak šílení.

Pravděpodobně největší dopad ale mělo vydání LoLka na formování eSportu a je to právě League of Legends, který dodnes posouvá hranice sledovanosti. Super Bowl patří dlouhodobě k nejsledovanějším sportovním událostem, v roce 2018 sledovalo tuto událost zhruba 103 milionu diváků. Pro představu, v tom samém roce, sledovalo finále League of Legends zhruba 200 milionu diváků! Téměř jednou tolik, jako sportovní akci, kde se za reklamu v prime timu platí zhruba 5 milionu dolarů za 30s spot. Když se podíváte na tato dvě čísla, málokoho překvapí, že se business čím dál tím víc o eSport zajímá.

League of Legends je tzv. MOBA hra, což znamená, že proti sobě hrají dva týmy hráčů, každý hraje za hrdinu s unikátními schopnostmi, a každý tým se snaží pomocí spolupráce a kombinací schopností svých hrdinů porazit soupeře a zničit mu základnu.

Pokud jste League of Legends nikdy nehráli, rozhodně doporučujeme doplnit si herní vzdělení. Už jen kvůli tomu, že vás to nebude nic stát, jak je skvělou vlastností her na tomto seznamu. 🙂


Guild Wars 2

Guild Wars původně vyšla jako AAA MMORPG, která mělo z trůnu sesadit legendární World of Warcraft. Dobře, v pozici jedničky v roce 2012 asi doufali jen největší fandové, ale rozhodně hra pěkně rozvířila vody online RPG.

Série Guild Wars je už od dob prvního dílu známá svým odlišným přístupem k monetizaci, kdy neplatíte měsíční poplatky za hraní, jako u konkurenčních titulů, ale hraní je kompletní zdarma. Jediné za co zaplatíte je základní hra a datadisky. Tedy aspoň to tak dřív bylo, dnes už i základní hru máte zdarma!

Guild Wars 2 je velmi příjemné MMORPG, které se vyznačuje tím, že vás do ničeho netlačí. Baví vás se jentak potloukat a objevovat svět, věnovat se řemeslu, řešit hánky? Jak je libo, i za to dostanete zkušenosti! Všechen obsah je škálovaný, to znamená, že na jakékoli úrovni můžete plnit úkoly v libovolné oblasti. Zní vám to povědomě? Blizzardu trvalo 4 roky, než to od Guild Wars obšlehnul- ehm, tedy, chtěl jsem napsat, inovoval.

Co je na hře také velmi sympatické – byť za datadisky už musíte zaplatit (pokud je tedy chcete, dá se krásně hrát i bez nich), nikdo vás do jejich pořízení netlačí. V praxi to tak znamená, že majitelé datadisku nejsou od zbytku hráčů nijak zvýhodněni.


Hearthstone

Další fenomenální úspěch ze studia Blizzardu Hearthstone vtrhl na herní trh v roce 2014 a ukázal, že sběratelské karetní hry zdaleka neřekly své poslední “mulligan”!

Hearthstone potvrdil, že sběratelské karetní hry mohou být zábavou pro masy, a vedle tehdy jediné online karetní hry Magic the Gathering Online, která byla (a stále je) těžce nerdskou záležitostí, Hearthstone svými jednoduchými pravidly a svižným tempem hry dokázal oslovit masy.

Od roku 2014 se s podobnými hrami roztrhl pytel, ale ty, které stojí za zmínku jsou Gwent a Magic Arena, ale úspěch Hearthstone se už asi zopakovat nepodaří žádné.

To proč se Hearthstone stal tak populární, je – kromě toho, že přišel ve správné době – fylozofie “Easy to learn, hard to master” tolik typická pro Blizzard. Naskočit do hry není nic těžkého. Pravidla každý pochopí během úvodního tutorialu a na rozdíl například od Magicu, karty neobsahují dlouhé texty a celkově nemáte pocit, jako když hrajete 4D šachy jako u konkurenčního Artefactu.

Hearthstone hraje celosvětově kolem 30 mil. hráčů a tak velké množství lidí o kvalitě hry něco prozrazuje.


Warframe

Máte rádi ninji a zároveň sci-fi? Pak už nehledejte dál, právě jste našli vaší ideální hru. Warframe je akční online hra s prvky MMO, kde ovládáte ninja bojovníka z pohledu třetí osoby oblečeného do high-tech obleku, který mu dává nadpřirozené schopnosti a ve stylu Devil May Cry kosíte hordy nepřátel.

Warframe bývá často srovnáván s Destiny (a podle fanoušků je o dost lepší) a skutečně si je hra v lesčems podobná – obě jsou loot and shoot MMO, ale rozdíly tu jsou poměrně výrazné – narozdíl od Destiny Warframe sází na kratší herní seance, kdy si vybere misi, naskočíte do hry a za 10-15 minut máte hotovo.


World of Tanks

Pokud máte rádi tanky, pak už jste určitě o hře World of Tanks slyšeli. Pokud tanky rádi nemáte, i tak si hra zaslouží dostat šanci. Nejde totiž o žádnou rafinovanou simulaci jízdy v tanku, ale o poměrně svižný deathmatch, kdy proti sobě stojí dva týmy tankistů.

Hra obsahuje propracovaný systém odemykání a vylepšování techniky. Začínáte tedy se slabými stroji a postupně se dostáváte až k nejtěžší technice, která se na bojištích Druhé světové války dala potkat.

World of Tanks je F2P hra, takže samozřejmě si postup můžete urychlit použitím skutečných peněz, ale systém je nastaven celkem benevolentně, takže pokud vyloženě nespěcháte, není důvod vytahovat platební kartu.


Star Trek Online

Star Trek online je akční MMO z dílny vývojářů z Arc, kteří mají na svědomí například kritiky oceňovanou Subnauticu , akční RPG Torchlight nebo MMORPG Newerwinter.

Star Trek vás nechá pilotovat a vylepšovat vlastní loď, najímat posádku a dělat všelijaké ostatní kapitánské věci. Pokud jste fanoušci Start Treku nebo pokud chcete dokázat, že kapitán Picard byl béčko, a vy to vládnete levnou zadní lépe, nikdy tu vhodnější příležitost nebyla.

Star Trek Online se oproti ostatním MMO hrám odlišuje ve způsobu vyprávění příběhu – každý quest, který zde budete plnit je vlastně příběhová epizoda. Úkoly jsou plně nadabovány herci, takže o filmový zážitek, by tu neměla být nouze.


RIFT

Rift je hra, která na první pohled vypadá jako World of Warcraft a svého času, stejně jako World of Warcraft vyžadovala placení měsíčních poplatků. Nicméně od té doby uběhla skutečně dlouhá doba a jestli se RIFT stal něčím slavný, tak svou schopností inovovat a přicházet s novými nápady – raidy, dungeony, lokacemi a také přechodem na Free to Play model.

V čem je hra unikátní je systém vývoje postavy. Ve hře nenajdete klasická povolání, ale každá postava získává “duše”. S každou duší získáte přístup k nových schopnostem – je tedy jen na vás, jakým způsobem si postavu přizpůsobíte. V tomto ohledu hra hodně připomíná Path of Exile a stejně jako tam, i zde je největší zábavou experimentování s různými buildy.


Magic: The Gathering Arena

Magic Arena je nejnovějším přírůstkem do rodiny Magic: The Gathering her. Pokud jste o Magicu nikdy neslyšeli, pak jste se buď narodili hodně před rokem 90 nebo jste žili posledních 30 let na Marsu.

Magic: The Gathering vymyslel na začátku 90. let matematik Richard Garfield. Údajně ho k tomu inspirovala mánie hokejových kartiček, které byly tou dobou extrémně populární. Richardovi přišlo líto, že se s kartičkami nedá hrát, a tak přišel s vlastními sběratelskými kartami: Magic: The Gathering.

Spojení sběratelských karet a strategické hry způsobilo revoluci a od té doby se další a další karetní sběratelské hry objevovaly jak houby po dešti. Z těch nejúspěšnějších lze zmínit: Pokémon TCG, Lord of the Rings TCG nebo Yu-Gi-Oh! Žádná z nich však nikdy nedosáhla popularity Magiců.

V roce 2014 přišla evoluce v podobě Hearhstone, který ukázal, že karetní hry přenesené na PC se mohou stát masovou záležitostí a Magic: The Gathering Arena je odpovědí na tento trend.

Sice přišel jak se říká 10 minut po půlnoci, ale díky silné značce si své hráče našel a stále nové nachází.


Neverwinter

Neverwinter je MMORPG z prostředí Dungeons & Dragons a jedno z nejlepších RPG na našem seznamu. Zní to dost zvláštně, od hry, které měla zlomkový budget jako některé tituly na seznamu, ale Neverwinter má vše co máme na D&D hrách rádi a ještě něco navíc.

Ve hře sice najdete jen 5 hratelných povolání, ale hra se ovládá jinak než klasická MMORPG. Neverwinter tak svým ovládáním daleko více připomíná takové Diablo 3 než například World of Waracraft.

Co je na hře nejlepší, kromě nádherně vyvedeného světa a příběhu je systém vlastních úkolů, které mohou hráči vytvářet a sdílet s ostatními.


DOTA 2

Věděli jste, že původní DOTA byla modefikace Warcraftu 3 vytvořená fanoušky? Respektive šlo o pouhou jednu mapu upravenou v editoru hry.

Jak málo stačilo, aby se na světlo světa dostal celý jeden nový žánr, který dodnes posouvá hranice eSportu a takovým způsobem, že o turnajích v DOTA 2 informují i mainstreamová média.

Stačí se podívat na prizepool posledního The International 2018 $25,532,177! To už je slušný balík peněz. Pokud přemýšlíte, jaký sport vašemu dítěti vybrat, aby vás mohlo jednou živit, už nehledejte.

DOTA 2 je MOBA hra, tedy žándr, který sama před lety stvořila. Ve hře si zvolíte hrdinu a s 5 dalšími spoluhráči se snažíte zničit nepřátelskou základnu. V průběhu hry se snažíte vydělávat zlaťáky, za které si nakupujete výbavu a snažíte se tak být silnější než soupeř.

Základním předpokladem pro výhru je kromě perfektní znalosti vlastního hrdiny také znalost všech ostatních hrdinů, jejich kouzel a synergií a to při počtu 115 hrdinů je samo o sobě docela výzvou.

DOTA 2 není hra, kterou zapnete a po absolvování tutoriálu budete drtit lidské protihráče. Právě naopak. Pokud chcete vyhrávat, jde o jednu z nejsložitějších her na naučení, které si můžete zahrát. Pokud budete chtít hrát aspoň na průměrné úrovni, počítejte, že do hry investujete stovky hodin času.


Path of Exile

Path of Exile je hacnk and slash akční RPG inspirované Diablem, od kterého si bere řadu herních prvků, ale v řadě ohledů žánr inovuje a přichází s vlastním designem.

Největší změnou je systém povolání. Máte sice na výběr z klasických povolání jako je paladin, bojivník, assassin, ranger apod., ale schopnosti vaší postavy jsou vázány na drahokamy, které vkládáte do svého vybavení a schopnosti také získáváte odemykáním na monstrózním stromu schopností. V čem je největší rozdíl? V tom, že tyto schopnosti jsou přístupné všem povoláním – jen každé povolání začíná na jiném konci tohoto stromu. Není tedy problém si vytvořit válečníka, který vyvolává kostlivce, nebo lučištníka, který umí vrhat ohnivé koule.

Hra má také celkem podařený příběh, na to, že jde o F2P hru, který je inspirován novozélandskou mytologií. Důsledek toho, že za hrou stojí novozélandské herní studio Grinding Gear Games.


Lord of the Rings Online

Lord of the Rings Online je dle nás neprávem opomíjené MMORPG, které vyšlo v roce 2007, ale bohužel přišlo v době, kdy do World of Warcraftu přicházel datadisk Wrath of the Lich King, který hru dostal na vrchol popularity. Na to stejné doplatilo také MMORPG Warhammer Online, které dokonce v roce 2013 EA ukončila.

Lord of the Rings je na dnešní poměry už trochu archaické RPG, řekli bychom oldschool RPG, které je ale milé a minimálně fanouškům Pána Prstenů ho doporučujeme vyzkoušet.

Stejně jako většina ostatních MMORPG i Lord of the Rings Online původně vyšel jako placená hra (dodnes mám schovanou krabičku) s měsíčními poplatky.

Co trochu zamrzí je, že Turbine, vývojář hry, neinvestoval do filmové licence a tedy postavy i lokace se snaží vypadat co nejvěrněji filmu, ale zase ne moc, aby nepřišla žaloba za porušování autorských práv.


Star Wars: The Old Republic

Star Wars: The Old Republic byla ve své době nejdražší hrou (vyšla před GTA V). Bylo to první MMORPG, které mělo nadabované všechny rozhovory, kde jste mohli aktivně ovlivňovat děj svými rozhodnutími, a kde herci předehrávali postavy kvůli lepší mimice.

A je to další MMORPG, které jsem si koupil za plnou cenu, aby se za 6 měsíců stalo Free to Play. A díky bohu za to! Jinak by tu SWTOR už pravděpodobně nebylo.

A byla by to nesmírná škoda. Pokud máte rádi RPG a STWOR jste z nějakého záhadného důvodu nehráli, doporučuji to napravit bez ohledu na to, jestli máte rádi Star Wars nebo ne.

Každé povolání ve hře má unikátní příběh, který navíc můžete ovlivňovat a nechci spoilerovat, ale rozhodně doporučuji vyzkoušet Troopera, jeho příběh je skvělý!


Dauntless

Dauntaless je Free to Play variací na oblíbenou konzolovou hru Monster Hunter. S poledním dílem této legendární série, kterou PC hráči doposud konzolistům jen záviděli jsme se sice dočkali portu i pro PC, ale Dautless nabízí podobný zážitek s cenovkou 0, což je nabídka, která se neodmítá.

Pokud vám koncept hry Monster Hunter není známý, tak jde o kooperativní online RPG, jehož cílem je lovit monstra, abyste získali silnější výbavu. Každé monstrum, které budete lovit by bylo v podstatě bossem v jiné hře. Každé monstrum má jiné speciální schopnosti, jiné slabiny a na každé tak budete muset jít s úplně jinou taktikou.


World of Warships

Máte rádi lodě? A máte rádi válečné lodě? Pokud jste dvakrát odpověděli ano, pak nečtěte dál a rovnou stahujte. World of Warships je další hra od společnosti Wargaming a jde v podstatě o World of Tanks na moři.

Stejně jako ve World of Tanks i zde nejprve začínáte se slabými loděmi, a tím jak hrajete odemykáte silnější. Na výběr si můžete vybrat několik národů a několik tříd lodí: torpédoborce, bitevní lodě, křižníky a letadlové lodě.

Každá loď má v bitvě jiný úkol a jejich správná kombinace je klíčem k vítězství. Například torpédoborce jsou nejrychlejší lodě s nejlepší manévrovatelností, ale stačí salva z bitevní lodě a je po ní; naopak bitevní loď toho hodně vydrží, ale je neobratná a pokud se k ní dostanou ostatní lodě moc blízko, na dostřel torpéd, má problém.


War Thunder

U vojenské technika a Druhé světové války ještě chvilku zůstaneme. World of Tanks ukázal potenciál druhoválečných F2P her a řada vývojářů se na jejich úspěch snažilo navázat. Jedním takovým je běloruské studio Gaijin Entertainment, které přišlo s alternativou k World of Tanks s názvem War Thunder.

War Thunder je a není podobný World of Tanks. Hra staví na podobných principech – tedy různé třídy tanků, postupné odemykání a vylepšování technicky, ale zároveň se v lecčems odlišuje. Zatímco World of Tanks je spíše arkádovou záležitostí, War Thunder se snaží o reálnější simulaci tankových bojů. V praxi to pak vypadá tak, že je velký rozdíl jestli nepřítele trefíte do pásů nebo do věže. Hra se snaží pracovat z fyzikou, tak, aby zásahy způsobovaly poškození jako v reálu. Zároveň je ve hře možné zapnout autentický mód, kdy se hra stává v podstatě simulátorem.

Další velkou odlišností je, že War Thunder je v podstatě World of Tanks a World of Warplanes v jednom. Ve hře můžete hrát buď s tanky, nebo letadly, je ale škoda, že oba jsou to oddělené módy, takže si bohužel s kámošem nezahrajete tak, že jeden bude řídit tank a druhý podporovat ze vzduchu.


Blade & Soul

Blade and Soul je východní MMORPG, které původně vůbec nemělo být dostupné pro západní trh, ale pod obrovským tlakem hráčů a petici, která měla 10 000 podpisů se NCSoft rozhodl vydat hru i na Západě.

Toto MMORPG se od ostatních odlišuje tím, že zde nenajdete žádné paladiny a podobná povolání, na které jsme zvyklí, protože zde se bojuje pěkně ručně stručně, hezky ve stylu 36. komnaty Šaolinu. Pokud máte rádi bojová umění a RPG, tak rozhodně vyzkoušejte!


ArcheAge

ArcheAge je na první pohled tuctové MMORPG východního typu, ale originální věci zde přecejen najdeme: můžete si vytvořit své vlastní povolání – při výběru postavy si vyberete z 10 schopností 3, které chcete používat; hra je něco pirátské MMORPG; můžete si založit vlastní stát..

Nadruhou stranu rozhodně nejde o nejlepší MMORPG na našem seznamu. ArcheAge je rize průměrnou hrou bez nějakých větších ambicí. Pokud ale chcete osvěžení v podobě východního RPG s pirátskou tématikou, cenovka 0 Kč je celkem silný argument.


FINAL FANTASY XIV

Hned na úvod se musíme k něčemu přiznat: FINAL FANTASY XIV není tak úplně Free to Play hra, ale hru můžete hrát dle libosti až do 35. úrovně, kde se váš postup zastaví a budete si muset hru zakoupit, pokud budete chtít pokračovat na další úrovně.

Minimálně za vyzkoušení hra určitě stojí, protože jde o jedno z nejlepších MMORPG, které aktuálně na trhu je. I když má za sebou FFXIV poměrně krušné začátky, vývojářům se podařilo hru neuvěřitelným způsobem vylepšit, a zároveň se kolem hry vybudovala úžasná komunita.


HEX: SHARDS OF FATE

Hex je sběratelská karetní hra ve stylu Hearthstonu, ale narozdíl od něj nabízí větší hloubku a o něco složitější pravidla. Věnovat čas naučení se Hexu se ale vyplatí. Narozdíl od Hearthstone Hex není tolik závislí na náhodě a hráče dokáže za jejich snahu odměnit.

Hru hrajete pomocí balíčku o 20 kartách, se kterým se snažíte snížit soupeřovo zdraví na nulu. K tomu vám pomáhají kouzla a bytosti, které se dají ale řetězit, čímž vnikne daleko účinnější kouzlo.


Lineage II

Kdo by neznal toto legendární MMORPG? Pro mnohé bylo hraní Lineage prvním kontaktem s online RPG hrami vůbec a v srdcích velkého množství hráčů má tak tato hra své místo dodnes.

Lineage 2 poprvé vyšlo v roce 2003 a od té doby si získalo miliony fanoušků. Herní mechanismy už na dnešní poměry mohou působit trochu zastarale, ale důvod, proč si Lineage zahrát je vlna nostalgie. Tedy něco podobného, což nahání davy hráčů do chystaného World of Warcraft Classic.

No a pokud jste ještě Lineage nehráli, tak byste to v zájmu svého herního vzdělání měli dohnat. Jde o zásadní hru, která ve své době silně ovlivnila žánr.


Gwent

Gwent byl původně součástí Zaklínače 3, kde šlo pouze o minihru. Pravděpodobně jde o jedno z nejlepších – možná nejlepší minihru vůbec. Většina hráčů Zaklínače 3 sbírala karty a v hospodách vyzývala v Gwentu každou NPC, na kterou narazila.

Krátce po vydání Zaklínače 3 hráči volali po vydání Gwentu jako samostatné hry a CD Project RED je vyslyšel a vroce 2018 hra vyšla. Gwent se oproti své zaklínačské minihře dočkal řady vylepšení, hra získala větší hloubku a větší produkční hodnotu.

Bohužel tak, jak byla hra krátce po svém uvedení oblíbená a vypadalo to, že Hearthstonu se na poli eSportu rýsuje konkurent, vývojáři nezvládli hru včas balancovat a vydávat nové karty, a tak většina profi hráčů a streamerů ze hry odešla. Což mělo za následek masivní odliv diváků a celkový pokles zájmu o hru. Dnes už je Gwent pouhým stínem své bývalé slávy, ale pořád jde o velmi povedenou hru.


PlanetSide 2

Přijde vám Battlefield příliš velký a rozlehlý? Pak už nečtěte dál, tahle hra není pro vás. Pokud naopak chcete vidět jak vypadá pravděpodobně to největší online bojiště, které střílečky kdy nabídly, směle do PlanetSide!

Počítejte ale, že abyste si smysluplně zahráli, budete potřebovat slušný processor. Čtyři jádra, nebo aspoň i3 čtvrté generace vidíme jako minimum, aby vám hra neběžela ve režimu slow-motion.

PlanetSide 2 je velmi podobná Battlefieldu, jsou zde na výběr různé třídy (celkem 6), těžká technika a 3 hratelné frakce, které se liší ne jen vizuálně, ale i herním stylem.

Připravte se jen na trošku agresivnější Free to Play model, než jaký by se nám líbil. Pokud nebudete chtít vytáhnout platební kartu, odemykání výbavy vám zabere několik hodin hraní. Až na tenhle neduh jde ale o velmi solidní střílečku, která obstojí i vedle placených AAA her.


Heroes & Generals

Heroes and Generals je hra z Druhé světové války, která v sobě kombinuje FPS hru ve stylu Battlefieldu a taktickou část, kdy z pozice generála posouváte vojáky jako figurky po šachovnici.

Hra vyšla v roce 2016 a od té doby získala celou řadu updatů. Nejde určitě o nejlepší FPS všech dob, ale celkem dobře v sobě kombinuje taktickou část s FPS částí a nabízí tak unikátní zážitek, který v jiné hře nenajdete.


Runescape

Runescape vyšlo v roce 2001 a původně se jednalo o JavaScriptem renderovanou hru, kterou jste hráli přímo ve svém prohlížeči. Z Runescape se stal během chvíle fenomén, který přivedl miliony hráčů k MMORPG žánru a je velmi pravděpodobné, že bez Runescape by o 3 roky později World of Warcraft zdaleka nezaznamenal takový úspěch.

Hra za dobu své existence prošla několika velkými změnami a proměnila se oproti svému předchůdci k nepoznání. Současná verze hry, někdy označovaná jako Runescape 3 vyšla v roce 2013 a na první pohled byste asi nepoznali, že jde o jednu a tu samou hru. Runescape 3 se už nehraje v prohlížeči, ale jde o plnohodnotného herního klienta, kterého si nainstalujete do PC.

Vedle Runescape 3 ještě existuje Old School Runescape, která cílí na hráče původní hry, kterým se změna herního klienta nelíbí.


Tera

Tera je další z MMORPG na našem seznamu, které se odlišuje tím, že stejně jako v klasických MMORPG hrách zde nenajdete klasický herní systém alá World of Warcraft – tedy myší označit nepřítele, a pak mezi automatickými útoky použít nějakou schopnost. Tera jde na to jinak a inspiraci si vzala z akčních her, žádné auto-atacky zde tedy nehledejte.

V nedávné době se Tera se dočkala také nového patche, který razantním způsobem urychluje získávání zkušeností a celkový progress postavy, takže pokud uvažujete, že hře dáte šanci, nikdy nebyla lepší příležitost začít.


SMITE

SMITE je něco co vznikne, když smícháte MOBA hru, například League of Legends a arenové zápasy z World of Warcraft. Je to asi jako smíchat majonézu s kečupem – většině to přijde nechutné, ale pak je tady část populace, která na to nedá dopustit.

Za dobu své existence si SMITE vydobyl své pevné místo na poli Esportu a dnes se může jako jedna z mála her pyšnit vlastní eSport ligou, s profesionáními hráči, kteří pobírají plat kolem 30 tisíc dolarů. Pokud zvažujete kariéru profesionálního hráče a hledáte hru s potenciálem, kde ale není taková konkurence, SMITE může být dobrou volbou.


Duelist

Duelist je hra, která se snaží odlišit od zbytku CCG (collectible card games) her a žánr nějakým způsobem inovovat. Stejně jako v jiných karetních hrách i zde sbíráte karty, ze kterých si poskládáte balíček, ale Duelist jde o trochu dál.

K poražení soupeře vám nebude stačit vykládat karty, ale každá karta kterou zahrajete vám vyvolá jednotku na bojiště, které připomíná šachovnici. Abyste vyhráli, musíte soupeře přechytračit chytrými manévry a vhodnou kombinací karet a schopností. Rozhodně jde o čersvý vítr do plachet sběratelských karetních her a retro 16bitová grafika jednotek tomu dodává to správné kouzlo.


DOTA Auto-Chess a DOTA Underlords

Dota Auto-Chess se nedávno objevily jako zjevení a od té doby si drží pozici jedné z nejsledovanějších her na Twithi. Což znamená jen jediné. Dříve nebo později se DOTA šachy stanou další eSportovnou hrou, pokud zájem neopadne.

Pokud jste ztracení, a netušíte co je tahle hra zač, a proč krátce po svém uvedení získala miliony fanoušků, tak nejste sami, také jsme tomu nerozuměli. Trik je v tom, dát hře šanci. Jakmile ji vyzkoušíte, zjistíte, že tohle bizarní spojení – MOBY a šachů prostě funguje.

A jak se to hraje? Ve hře si za zlaťáky nakupujete hrdiny, které umístíte na šachovnici a oni za vás potom automaticky bojují. Za zlaťáky, které během hry získáte můžete hrdiny vylepšovat nebo jim pořizovat výbavu stejně jako v klasické DOTě. Aby to nebylo moc jednoduché, tak paralelně bojujete na několika bojištích, celé to je o tom, dobře vybalancovat, na kterém bojišti prohrajete a kde naopak do toho více “šlápnete”. Princip je hodně podobný Artefactu, kde se to nechytlo, ale tady to z nějakého důvodu funguje.

Nutno říct, že DOTA Auto-Chess je mód vytvořený komunitou, a nebylo by to Valve, kdyby se na dobrém nápadu moderské komunity nepřiživilo (Counter-Strike, původní DOTA pro Warcraft 3..) a nevydalo rychle svou vlastní verzi pod názvem DOTA Underlords.