Driven Out – první dojmy z dema

Driven Out je náročný, ano opravdu náročný 2D „side-scroller“ s promyšleným bojem v 16 bitovém retro stylu. Vaší postavou je farmářka která byla nucena odejít ze svého domova do světa v době převratu. Cestou z vašeho domova potkáte různé nepřátele u kterých si budete říkat co je na tom vlastně tak těžkého­­. Vtip je v tom rozpoznat kam váš nepřítel vlastě útočí, a nebude se jednat jenom o jednoduché rytíře se kterými bojujete na začátku.

Do střehu !

Boj je vlastně velmi jednoduchý ale zároveň není, nechápete….nevadí….brzy pochopíte. V driven Out útočíte třemi směry, a to dolů na nohy, doprostřed na břicho a hrudník a nakonec na hlavu. To ovšem platí když bojujete s člověkem a připravte se na to až hra vyjde tak nejeden bos bude větší než vaše farmářka. Ano budete tu mýt nějakou tu kreatůru se kterou se budete muset utkat, například v demu jeden bos neustále vyvolává svého obrněného kozla a medvěda…..je to velice otravné a jeho zabíjení také není nejlehčí, ale kdo také říkal že hru hned dohrajete.

Co je na tom vlastně tak těžkého? Ve hře nemate žadné levelovaní vaší farmářky ani předměty které můžete sebrat na vylepšení vlastností. Jediné co máte je váš meč který vám hodil rytíř na začátku hry když zakopl, nejenom že vám dal meč ale byl i tak hodný že vás švihal větví ze stromu dokud jste mu neodrazili pár úderů. Jakže se teda braní? Je to prosté, stejnými tlačítky které mačkáte pro útok se i bráníte jenom musíte držet tlačítko na obranu a pak stisknout směr útoku….tedy obrany který funguje stejně jako při útoku akorát nesmíte zapomenout na to magické tlačítko které z útoku udělá obranu.

Jestliže dobře odrazíte úder vašeho nepřítele, tedy těsně předtím než vás má jeho úder na jednu ze tří úrovní zasáhnout, odhodíte ho a vy máte šanci v klidu zasadit jeden nebo dva údery mečem, jinak si musíte vaše útoky pečlivě časovat a sladit je s obranou protože vaše farmářka je s mečem hodně nemotorná. Nesmíte jí to mýt za zlé, když má meč poprvé v ruce a její útoky podle toho taky vypadají. Ještě aby toho nebylo málo, stačí když vám někdo zasadí tři rány a jste mrtvý.

Bojíte se smrti ?

Nemusíte se bát, jen si dejte pozor když na vás jdou nepřátelé ze dvou stran. Jak už jsem říkal bát se nemusíte jenom přeji pevné nervy z neustálého umírání, protože před smrtí vás nezachrání kotouly, které vám několikrát pomohli v jiných hrách, jediné co můžete je spoléhat na svůj meč a dobře si hlídat údery protivníka.

Když nakonec umřete, a to je dost možné, máte šanci se znovu oživit díky kouzelné mašince kterou když položíte na zem, vytvoří vám kopii vaší postavy a tím se můžete oživit. Nicméně zařízení je to velmi křehké a vaši nepřátelé ho mohou snadno zničit, když se nacházejí poblíž, také si musíte dávat pozor kolikrát tuhle mašinku položíte. Položit ji můžete nanejvíš třikrát a poté musíte čekat, než se vám obnoví nebo ji někdo zničí, a jelikož ve hře jiná forma checkpointu není, musíte si velmi dobře rozmyslet, kam si tu vaší mašinu na checkpointy všude dáte.

Verdikt?

Baví vás dobrodružné fantasy hry? Nebo máte rádi těžké hry, u kterých vám nejednou dojdou nervi? I když Driven Out vypadá jednoduše, nebo spíš herní prvky nejsou nijak složité, i přes to vás čeká několik výzev a spousta odrážení úderů a zkoumání úderů protivníka abyste mohli zasadit ránu. Výsledkem je hra, která je lehká s příjemnou retro grafikou kde budete rádi za každého poraženého protivníka a úspěšně položený checkpoint.

Driven out stojí za vyzkoušení, na platformě Steam je k dispozici demo, hra má vyjít někdy v roce 2019. Nezbývá nám nic jiného než čekat, jak celá hra dopadne.

Pokud chcete zažít farmářčino dobrodružství na vlastní kůži, na tomto odkazu si můžete stáhnout demo ze Steamu zdarma.