Counter Strike – nejlepší týmy a hráči v historii

Counter Strike je počítačová hra přístupná od 12 let, kterou jistě nemusíme dlouho představovat. Co ale stojí za vypíchnutí, je to, že první vydání této FPS hry (first-person shooter = simulace z vlastního pohledu herní postavy) vyšlo již 18. června 1999 a hraje se dodnes i u mladých generací (pouze hrají novější verzi). Tato hra také získala ocenění Steam Awards v roce 2017 v kategorii Žrout času. A právě na historii této hry z pohledu těch nejlepších týmů a jednotlivých hráčů se podíváme v tomto článku.

Major Championships; Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:MLG_Columbus_-_Luminosity_vs_Navi.jpg

Každý hráč sní o tom být v tomhle oboru profesionál a vyhrávat jednotlivými bitvami co nejvíce peněz. Právě pro ně je určené Counter-Strike: Global Offensive Major Championships (neboli mistrovství v hraní této hry), které bylo poprvé uspořádáno v roce 2013. Od té doby se koná každý rok.

Nejlepší týmy a hráči Counter-Striku

Mezi ty nejlepší týmy patří jednoznačně Astralis z Dánska, který se umístil na 1. místě v Global Offensive Major Championships. V tomto týmu kooperují hráči Dev1ce, dupreeh, Xyp9x, Gla1ve, Magisk, zonic (coach).

Právě Dev1ce (vlastním jménem Nicolai Reedtz) se v žebříčku HLTV (stránka určená pro hráče této hry, která každý rok vyhodnocuje statistiky těch nejlepších profesionálních hráčů) umístil v roce 2015, 2016 na 3. místě a v roce 2017 na 5. místě. A v doposud posledním hodnoceném roce 2018 skončil na krásném 2. místě. Je to jednoznačně jeden z nejlepších hráčů vůbec, a dá se tak považovat za ikonu tohoto týmu.

Dev1ce; Zdroj fotky: https://fragbite.se/cs/gallery/10808/pgl-major-krakow-group-stage/image/60498

Další tým z TOP 10 je SK Gaming, za který bojují FalleN, fer, coldzera, boltz a dříve také Stewie2k (odešel do týmu Team Liquid). Tím vůbec nejlepším hráčem z této skupiny je dle hodnocení HLTV coldzera, vlastním jménem Marcelo David, který je původem z Brazílie.

Team Liquid a Natus Vincere jsou další 2 velmi úspěšné týmy, které patří mezi výběr těch nejlepších. V Team Liquid jsou aktivní hráči nitr0 (Nicholas Canella), EliGE (Jonathan Jablonowski), Twistzz (Russel Van Dulken), NAF (Keith Markovic), Stewie2K (Jacky Yip, který přešel z týmu SK Gaming) a adreN (Eric Hoag). V protějším týmu Natus Vincere jsou hráči Edward (Ioann Sukhariev), flamie (Egor Vasilyev), s1mple (Oleksandr Kostyliev), Zeus (Danylo Teslenko), Electronic (Denis Sharipov), Kane „coach“ (Mikhaylo Blagin). Jejich nejlepším hráčem je bez pochyby s1mple.

Team Liquid; Zdroj: https://liquipedia.net/commons/File:Liquid_IEM_Katowice_2019.jpg

Dalším kladně hodnoceným týmem je Fnatic, složený z 9 hráčů, a to konkrétně skrytými pod nicky JW, Brollan, Golden, KriMZ, Samuelsson a Flusha. Hráči JW (vlastním jménem Jesper Wecksell), KriMZ (Lars Freddy Johansson), ale i Flusha (Robin Rönnquist) byli několikrát umístěni do TOP 20 hráčů na celém světě.

Pokud bychom měli jmenovat dalšího hráče, který je též úspěšný (dle HLTV) i mimo jeho tým, jednoznačně zmíníme Get_Right (vlastním jménem Christopher Alesund), který se narodil 29. května 1990 (v současné chvíli mu je tedy 29 let a patří mezi ty starší, jelikož průměrně je nejúspěšnějším hráčům kolem 24 let). Původem je ze Švédska a jeho průměrné celkové výhry dosahují k 592.913 amerických dolarů, což je 13. milionů korun. V roce 2014 odstoupil z jeho týmu Ninjas in Pyjamas (který je též řazen mezi ty nejúspěšnější), a to sice po 7 letech aktivního hraní.

Ninjas in Pyjamas; Zdroj: https://www.esl-one.com/csgo/cologne-2018/2018/05/is-it-time-for-some-nip-magic-welcome-to-esl-one-cologne-2018-ninjas-in-pyjamas/

Co přinese Counter-Strike: Global Offensive Major Championship 2020

Následující Counter-Strike: Global Offensive Major Championships se bude konat v květnu  a listopadu 2020, kde si mezi sebou zasoupeří 24 týmů. Zajímavostí je, že před rokem 2018 jich bylo pouze 16. Vyhrát je celkem možné 2 miliony amerických dolarů (po sečtení turnaje v květnu a turnaje v listopadu). Lokalita, kde se profesionální hráči setkají, ještě není oznámena. Budeme vás brzy informovat o novinkách, co se týká této hry.