10 nejlepších her na Playstation 4

Playstation 4 už je tu s námi nějakou chvilku a za tu dobu na něj stihlo vyjít zhruba 1763 her. To je pořádná nálož na to, dokázat si z toho vybrat, co říkáte? Proto jsme se rozhodli dát dohromady seznam 10 nejlepších her na PS4, které by si měl zahrát každý majitel této konzole.

10. Fortnite Battle Royal

Není tomu tak dávno co Fortnite Battle Royal vtrhl na PS4, Xbox One a PC jako uragán a stal se světovou senzací. Masivní úspěch hry překvapil všechny, snad i včetně autorů. Podle analýzy společností Newzoo 30 % PC hráčů hru během února aspoň zapnulo a Fortnite Battle Royal si na známé streamovací platformě Twitch ukusuje necelých 18 % z počtu všech zhlédnutých hodin. To jsou vskutku impozantní čísla. Čím si ale Fortnite získalo tolik hráčů?

Obliba tzv. Battle Royal game – tedy her, kde jste spolu s dalšími hráči vhozeni do jakési arény bez jakéhokoli vybavení a vaším cílem je přežít, se v poslední době těší velké popularitě. Vedle Fortnite jsou nejznámějšími hrami tohoto žánru: Playerunknown’s Battlegrounds a H1Z1. Fortnite se od těchto her odlišuje komiksovou grafikou (která jako by z oka vypadla hrám od Blizzardu) a několika originálními nápady.

Nejvýraznější odlišností Fortnite od ostatních her stejného žánru je stavění. Ve hře máte celou řadu možností jak sbírat materiál, který pak můžete využít ke stavbě pevností, mostů a jiných staveb. Díky stavění se totiž můžete dostat na jinak nepřístupná místa nebo si vytvořit ultimátní úkryt. Hra tedy není jen o střílení, ale spíše o taktickém využívání surovin a využívání prostředí kolem vás.

A to nejlepší na konec, hra je zdarma, neboli Free to Play.

9. Assassin’s Creed Origins

Assassin´s Creed s poodtitulem Origins je nejnovějším přírůstkem do assassínské rodiny a tentokrát nás zavede do starověkého Egypta, konkrétně do doby, kdy mu vládla Kleopatra. Zdá se, že zvolnění tempa a vydávání nového dílu jednou za dva roky, namísto každého roku, sérii prospělo a Origins se tak podle našeho názoru může zařadit po bok nejlepších dílů série: druhého dílu nebo dílu Black Flag.

Jak jsme již zmínili, celá hra se odehrává ve starověkém Egyptě, už z toho je tedy patrné, že příběh se bude ubírat trochu jiným směrem než soubojem assassínů proti templářům. Změny doznala také hratelnost. Origins obohacuje sérii o vývoj postavy, se kterými už koketovalo Unity, ale zde teprve RPG prvek hraje podstatnější roli. Hlavní hrdina Bayek také namísto klasické assassinské výbavy disponuje štítem a naopak tatam je výdrž známá z předchozích dílů, takže je třeba si zvyknout na trochu upravený herní systém a naučit se útoky ve správnou chvíli vykrývat.

Nádherná grafika, obrovský svět k prozkoumání, povedený příběh a některé vedlejší úkoly, které jakoby z oka vypadali Zaklínači 3. Pokud máte rádi assassínskou sérii, tenhle díl by vás určitě neměl minout.

8. Overwatch

Overwatch je další úspěšný titul z dílny vývojářského studia Blizzard Entertainment, který dokázal, že firma umí obstát i mimo oblíbený triumvirát her: Diablo, Warcraft, Starcraft a přijít s novou značkou.

Proslýchá se, že hra měla být původně MMORPG, které mělo nahradit World of Warcraft, a které Blizzard vyvíjel pod kódovým označením project Titan. Podle informací nebyla firma spokojena se stavem hry a tak několikaletý vývoj shodila ze stolu – navzdory investovaným milionům dolarů! Tomu říkáme perfekcionismus! Tým, který za hrou stál dostal příležitost ze hry zachránít PVP část hry a vytvořit na jejím základě hru novou. A to se podařilo na jedničku!

Overwatch je týmová online střílečka, kde proti sobě stojí dva týmy hrdinů, každý s unikátními schopnostmi, které bojují o ovládnutí určitých cílů na mapě. Těmito cíli je například eskortování nákladu, obrana základny atp. Hrdinů je ve hře 27 (nicméně stále přibývají noví), a každý má velmi odlišné vlastnosti. Ve hře najdete hrdiny, kteří spadají do archetypu „tank“, „dps“ nebo „healer“ Klíčem k vítězství je efektivně kombinovat jednotlivé vlastnosti hrdinů a maximálně strategicky využívat jejich silné stránky. Hrdiny lze v průběhu zápasu libovolně měnit, takže vždy je to o tom, najít tu správnou kombinaci.

Overwatch se stal během krátké doby esport fenoménem. V dnešní době má dokonce svou vlastní ligu The Overwatch League, ve které soutěží týmy o prize pool bezmála 3,5 mil USD!

Tak co, přidáte se také a zkusíte své štěstí jako profesionální hráči?

7. The Witness

The Witness není jako žádná hra, kterou jste doposud hráli. Zapomeňte, že vás hra povede za ruku a bude vám říkat co máte dělat. Ne ne, tady se jde o začátku nekompromisně, hezky zostra. Což může mást u hry, která vypadá jako dětské omalovánky.

The Witness je kreslená hříčka, kde se vžijete do role malého, bezejmenného chlapce, kterého vyplaví moře. Jakmile vylezete na břeh, už je to jen na vás. Není tu žádný tutoriál, který by vám vysvětlil ovládání, není tu dokonce žádný seznam úkolů ba ani mapa, na které byste viděli co se po vás vůbec chce. Hra ve vás díky tomu dokáže probudit autentický pocit, že jste trosečníkem na pustém ostrově, nevíte kudy kam, a každá chyba má fatální následky. S tím jak budete prozkoumávat ostrov zjistíte, že není tak pustý, jak by se na první pohled mohlo zdát..

Hra ze všeho nejvíce připomíná hru Brothers: A Tale of Two Sons. Stejně jako ona se tváří jako dětská hříčka, která má ale v sobě poselství, které dětem rozhodně určené není.

6. Uncharted 4: A Thief’s End

Uncharted 4 je vyvrcholením legendární série, která svou historii začala psát na Playstation 3. Uncharted je přesně jedna z těch exkluzivních her, kdy majitelé ostatních herních platforem tiše (ok, někdy úplně ne tak tiše) závidí.

Příběh Nathana Draka, hlavního protagonisty hry, se ve čtvrté díle dočká sice naplnění, což ale neznamená, že i když jste ostatní díly nehráli, že nemůžete naskočit rovnou do čtvrtého dílu.

Jak je pro tuto sérii typické, ve hře budete řešit archeologické záhady a ve stylu Indiana Jonese kosit nepřátele po stovkách. Hra je k dispozice ve 4K rozlišení s podporou HDR, je to tedy přesně ta hra, na které známým ukázat, čeho je vaše konzole schopna!

5. Shadow of the Colossus

Shadow of the Colossus poprvé vyšla v roce 2005 na konzoli Playstation 2. Už v té otevřela otázka o tom, jestli mohou být videohry uměním. Nevšední umělecké zpracování a citlivě vyprávěný příběh v té době působili jako zjevení.

Vývojáři z Bluepoint Games se rozhodli, že je velká škoda, že mladší hráči o takový klenot přijdou, proto se rozhodli pro jeho remaster pro Playstation 4. Hra nejen, že dostala moderní textury ve vysokém rozlišení, ale bylo kompletně přepracováno i osvětlení, stíny, částicové efekty..v podstatě lze spíše než o remasteru hovořit o klonu původní hry. Pokud vás hra v roce 2005 minula, máte teď šanci doplnit si herní vzdělání.

4. Grand Theft Auto V

Největší, nejprodávanější, nejvýdělečnější.. V případě GTA V můžeme vršet jeden superlativ za druhým a všechny budou hru vystihovat.

Pokud jste ještě neslyšeli o Grand Theft Auto V, vaše hlava buď cíleně filtruje všechny zprávy, které obsahují slovo „videohra“ nebo jste posledních několik let byli součástí tajné mise na Mars, jinak si to neumíme vysvětlit.

GTA V v roce 2013 vtrhlo na pulty herních obchodů jako uragán a od té doby se drží v žebříčcích nejprodávanějších her. Kromě toho, že hra obsahuje nabitý a, jak už u série bývá zvykem, značně kontroverzní singleplayer, největší devízou hry je její online část, kde s kamarády vykrádáte banky, nakupujete nemovitosti a auto a budujete svou pozici obávaného gangstera, až na vás někdo vypíše odměnu.

3. God of War

Nejnovější přírůstek do rodiny God of War je restartem celé série. Zapomeňte na Řecko, Kratos tentokrát bude kosit nepřátele na mrazivém severu. Vývojáři restart označují jako „soft-restart“, není to tedy tak, že by Kratos na svou Řeckou minulost zapomněl. Naopak v řadě případů veteráni poznají narážky, jindy budou zamačkávat nostalgickou slzu.

Restart nespočívá jen ve změně prostředí, ale i v hratelnosti. God of War je tentokrát namísto potoků krve poháněn silným příběhem (a potoky krve), který je výrazně dospělejšího charakteru než tomu bylo zvykem. Hra vám tentokrát nabídne otevřený svět k prozkoumávání a nechybí ani RPG prvky, díky kterým si budete moci Kratose přizpůsobit k obrazu svému.

Bez pochyby jde o nejlepší díl série, který útočí na ocenění za nejlepší hru roku 2018.

2. The Witcher 3

CD Project Red se z Geraltem z Rivie rozloučil jak se sluší a patří. Stvořil hru, která redefinovala žánr RPG. Také už jste stejně jako my přesyceni tzv. fetch questů? Tedy úkolů ve stylu: ,,běž tam, zabij 5 prasat a přines z nich maso“? Tohle naštěstí v novém Zaklínači nehrozí. To co začíná jako klasický vedlejší úkol se mrknutím oka zvrtne v zažehnávání rodinné krize, rozhodování o genocidě vesnice a vy rázem zapomenete, že jste daný úkol přijali jen kvůli zvýšení zkušeností.

Dalším aspektem hry je bojový systém, který z počátku může vypadat složitě, ale jakmile si na něj trochu zvyknete, oceníte jeho hloubku a možnosti, které vám nabízí.

Pokud máte rádi žánr RPG měl by pro vás být The Witcher 3 povinností. Navíc díky tomu, že od vydání hry uběhl už nějaký čas, dá se hra koupit za velmi zajímavou cenu v řádu stovek Kč. Za tu cenu získáte zábavu na téměř stovky hodin.

1. Horizon Zero Dawn

Jak by asi vypadal souboj pravěkého člověka s robotem? To se rozhodla prozkoumat hra Horizon Zero Dawn a povedlo se jí to skvěle!

I když luk a šíp proti high-end robotovi může vypadat jako totální nesmysl, opak je pravdou. Celá hratelnost je postavená na tom, že abyste robota (i toho nejslabšího) zabili, musíte si nastudovat jeho slabá místa, prozkoumat okolí a nastražit pasti. Poté přichází na řadu odstřelování jednotlivých důležitých součástek, díky čemu vyřadíte senzory nebo zbraně, a pak už můžete stroj zneškodnit.

Kromě originální hratelnosti hra vypráví příběh, o zániku lidské civilizace a pokládá otázku, co jsme schopni pro zachování lidstva obětovat. Příběh sám o sobě je důvodem u hry strávit desítky hodin, ale v kombinaci s povedenou hratelností dává dohromady jednu z nejlepších her, která se nám dostala do rukou.

Třešničkou na dortu je grafické zpracování, které doslova vyždíme z vašeho Playstationu 4 každičký atom výkonu. Jde o hru, která se grafikou i dnes řadí k absolutní špičce – a to nemluvíme jen o hrách na konzole!